Parken Stadyumu

Parken Stadyumu, Danimarka’nın başkenti Kopenhag şehrinde bulunmaktadır. Kapasitesi 42.305 olarak hesaplanmıştır. Danimarka A Milli Futbol takımı ve Danimarka futbol kulüplerinden FC København’ın iç saha maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. 9 Eylül 1992 tarihinde hizmete girmiştir.

Türk futbol tarihinin en önemli maçlarından biri olan 2000 UEFA Kupası Finali’ne ev sahipliği yapmıştır. Galatasaray ile İngiliz temsilcisi Arsenal arasında 17 Mayıs 2000 günü oynanan maçı, penaltılar ile temsilcimiz kazanmıştır. Ayrıca 1994 UEFA Kupa Galipleri Kupası Finali’ne de ev sahipliği yapmıştır.

Uefa Euro 2020 Avrupa Şampiyonası boyunca B Grubu maçlarına ve Son 16 Turu maçına ev sahipliği yapacaktır.

Dünyanın en ünlü ve en iyi Dj’i olan Tiësto 2008 yılında Elements of Life albümünün tanıtımı için bu stadyumda konser vermiştir. 2001 Eurovision Şarkı yarışması bu stadyumda yapılmıştır.

Stadyumda bugüne kadar, Whitney Houston, Take That, Pink, Madonna, Britney Spears, AC/DC, Pink Floyd, Eric Clapton, Red Hot Chili Peppers, Celine Dion, Tiesto, Depeche Mode, The Rolling Stones, U2, Bon Jovi, The Black Eyed Peas, Pet Shop Boys, Kashmir, Pharrell, Mew, Robbie Williams, George Michael, R.E.M., Metallica, Bruce Springsteen, Muse, Tina Turner, David Bowie, Roger Waters, Paul McCartney, Lady Gaga, Justin Bieber ve Michael Jackson konser vermişlerdir.

Konum Østerbro, Copenhagen, Denmark
Sahibi Parken Sport & Entertainment
Kapasite 38,065
Saha Ölçüsü 105 x 68 m
Zemin Çim
Yapım
İnşaat Başlangıcı 1990
Açılış Tarihi 9 Eylül 1992
Maliyeti 85.3 Milyon Euro
Mimar Gert Andersson
Ev Sahipleri
Danimarka Milli Takımı
FC København

Resmi Sponsor ve Kaynak Bahsine Giriş